Jesie艅 w grupie Bold Bears

Preschoolers from Bold Bears group are doing great at the preschool!聽馃檪
At the begining of Septemper they were choosing their animals’ labels, which will accompany them throughout the school year.

Last week we started speaking about autumn. Our preschoolers had lots of fun while learning, taking part in various activities.
While strolling along our garden they were looking for some visible symptoms of autumn, collecting chestnuts and colourful leaves, that later on were used聽during the classes. They also made their first autumn arts&crafts.

Przedszkolaki z grupy Bold Bears ju偶 艣wietnie radz膮 sobie w przedszkolu!聽馃檪
Na pocz膮tku wrze艣nia ka偶dy wylosowa艂 sw贸j znaczek ze zwierz膮tkiem, kt贸ry b臋dzie mu towarzyszy艂 przez ca艂y rok.

W ubieg艂ym tygodniu dzieci rozpocz臋艂y cykl zaj臋膰 na temat jesieni. Przedszkolaki bawi艂y si臋 i uczy艂y, bior膮c udzia艂 w r贸偶nych aktywno艣ciach. Podczas spaceru dzieci szuka艂y oznak jesieni, zbiera艂y kasztany i kolorowe li艣cie, kt贸re p贸藕niej wykorzysta艂y podczas zaj臋膰. Misie wykona艂y r贸wnie偶 swoj膮 pierwsz膮 jesienn膮 prac臋 plastyczn膮.